Vishay/Dale RWR81S4R87FSB12
RWR81S4R87FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R87FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R87FSB12.pdf
Availability of RWR81S4R87FSB12
QUANTITY
RWR81S4R87FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R87FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R87FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R87FSB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R87FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R87FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S4R87FSB12
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3049W/X 10" datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 265MA 1.19 OHM TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX HER 2.3" 8X8 datasheet.pdf
RES 1.86K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 600MA 160 MOHM datasheet.pdf