Vishay/Dale RWR81S4R99BRBSL
RWR81S4R99BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R99BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R99BRBSL.pdf
Availability of RWR81S4R99BRBSL
QUANTITY
RWR81S4R99BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R99BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R99BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R99BRBSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R99BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R99BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S4R99BRBSL
PCB COPPER CLAD POS 6 X 9"1 SIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
LIGHT BAFFLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
ANTENNA GSM/GPS GLASS MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf