Vishay/Dale RWR81S4R99DSS70
RWR81S4R99DSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R99DSS70
Brief Description
RES 4.99 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R99DSS70.pdf
Availability of RWR81S4R99DSS70
QUANTITY
RWR81S4R99DSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R99DSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R99DSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)