Vishay/Dale RWR81S5000BRB12
RWR81S5000BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5000BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5000BRB12.pdf
Availability of RWR81S5000BRB12
QUANTITY
RWR81S5000BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5000BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5000BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5000BRB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5000BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5000BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S5000BRB12
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 277VAC datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 WHT GRY datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV Y1-CU datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 193 MOHM datasheet.pdf