Vishay/Dale RWR81S5050BRB12
RWR81S5050BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5050BRB12
Brief Description
RES 505 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5050BRB12.pdf
Availability of RWR81S5050BRB12
QUANTITY
RWR81S5050BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5050BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5050BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)505
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5050BRB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5050BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5050BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S5050BRB12
IC CPLD 256MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #10 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 7 12 12S datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 450 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
3-WALL HEADER 40CONT RIGHT ANGLE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 25W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf