Vishay/Dale RWR81S5110DSBSL
RWR81S5110DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5110DSBSL
Brief Description
RES 511 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5110DSBSL.pdf
Availability of RWR81S5110DSBSL
QUANTITY
RWR81S5110DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5110DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5110DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5110DSBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5110DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5110DSBSL Details Description
Related parts for RWR81S5110DSBSL
CONVERTER DC/DC 5V 5W OUT datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2924 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 55.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
WASHER FLAT NYLON BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SERIAL PCI BOARD 2 PORT datasheet.pdf
IC REG 1-4 PHASE CTRLT VR 40TQFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf