Vishay/Dale RWR81S5360FRB12
RWR81S5360FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5360FRB12
Brief Description
RES 536 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5360FRB12.pdf
Availability of RWR81S5360FRB12
QUANTITY
RWR81S5360FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5360FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5360FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5360FRB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5360FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5360FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S5360FRB12
IDC CABLE - CSC10G/AE10G/CSC10G datasheet.pdf
VARISTOR 620V 6.5KA DISC 23MM datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V ITO220 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 15POS datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf