Vishay/Dale RWR81S5360FSS70
RWR81S5360FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5360FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5360FSS70.pdf
Availability of RWR81S5360FSS70
QUANTITY
RWR81S5360FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5360FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S5360FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5360FSS70
Related LinksRWR81S5, RWR81S5360FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5360FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S5360FSS70
CONN SOCKET 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6MLF datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
M1000 SIG HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf