Vishay/Dale RWR81S53R6FSBSL
RWR81S53R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S53R6FSBSL
Brief Description
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S53R6FSBSL.pdf
Availability of RWR81S53R6FSBSL
QUANTITY
RWR81S53R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S53R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S53R6FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S53R6FSBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S53R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S53R6FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S53R6FSBSL
IC REG LDO 12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 1.5A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
KNOB CLR MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 500A DISC 10MM datasheet.pdf