Vishay/Dale RWR81S5560BRBSL
RWR81S5560BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5560BRBSL
Brief Description
RES 556 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5560BRBSL.pdf
Availability of RWR81S5560BRBSL
QUANTITY
RWR81S5560BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5560BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5560BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5560BRBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5560BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5560BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S5560BRBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 05POS STR datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf