Vishay/Dale RWR81S5620FRS73
RWR81S5620FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5620FRS73
Brief Description
RES 562 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5620FRS73.pdf
Availability of RWR81S5620FRS73
QUANTITY
RWR81S5620FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5620FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S5620FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5620FRS73
Related LinksRWR81S5, RWR81S5620FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5620FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S5620FRS73
IDC CABLE- AKP40A/ AE40M / X datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 2.7V 2CH SPI 8-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN DIFF RA .200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
HEATING ELEMENT HER 80W/24V datasheet.pdf