Vishay/Dale RWR81S5760BSBSL
RWR81S5760BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5760BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 576 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5760BSBSL.pdf
Availability of RWR81S5760BSBSL
QUANTITY
RWR81S5760BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5760BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5760BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5760BSBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5760BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5760BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S5760BSBSL
UM45-FLK34 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 42POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ISL29028 datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf