Vishay/Dale RWR81S57R6FSRSL
RWR81S57R6FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S57R6FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S57R6FSRSL.pdf
Availability of RWR81S57R6FSRSL
QUANTITY
RWR81S57R6FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S57R6FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S57R6FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S57R6FSRSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S57R6FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S57R6FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S57R6FSRSL
CONN WIRENUT 10-18 AWG RED datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 820K OHM 2512 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 2200UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT DL TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 175MA 2.3 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf