Vishay/Dale RWR81S5900BSB12
RWR81S5900BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5900BSB12
Brief Description
RES 590 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5900BSB12.pdf
Availability of RWR81S5900BSB12
QUANTITY
RWR81S5900BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5900BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5900BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5900BSB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5900BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5900BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S5900BSB12
IDC CABLE - MKC40K/MC40F/MKC40K datasheet.pdf
CONN PLUG 3MM 14POS DL MATE-N-L datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .082" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 459V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 650V 16A TO220AB datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.93K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf