Vishay/Dale RWR81S5900FSS70
RWR81S5900FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5900FSS70
Brief Description
RES 590 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5900FSS70.pdf
Availability of RWR81S5900FSS70
QUANTITY
RWR81S5900FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5900FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S5900FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5900FSS70
Related LinksRWR81S5, RWR81S5900FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5900FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S5900FSS70
CBL RIBN 28COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RAISE/OFF/LO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 700 MOHM datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf