Vishay/Dale RWR81S5R00FMBSL
RWR81S5R00FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R00FMBSL
Brief Description
RES 5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R00FMBSL.pdf
Availability of RWR81S5R00FMBSL
QUANTITY
RWR81S5R00FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R00FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R00FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)