Vishay/Dale RWR81S5R36FSRSL
RWR81S5R36FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R36FSRSL
Brief Description
RES 5.36 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R36FSRSL.pdf
Availability of RWR81S5R36FSRSL
QUANTITY
RWR81S5R36FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R36FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R36FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R36FSRSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R36FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R36FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S5R36FSRSL
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 30MULTIPWRSO datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250VAC NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 5.5A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.5V SNT-4A datasheet.pdf
HC-KIT-B24-R02 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 63 V datasheet.pdf