Vishay/Dale RWR81S5R49FMB12
RWR81S5R49FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R49FMB12
Brief Description
RES 5.49 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R49FMB12.pdf
Availability of RWR81S5R49FMB12
QUANTITY
RWR81S5R49FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R49FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R49FMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R49FMB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R49FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R49FMB12 Details Description
Related parts for RWR81S5R49FMB12
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 4.06MM datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf