Vishay/Dale RWR81S5R62FSBSL
RWR81S5R62FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R62FSBSL
Brief Description
RES 5.62 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R62FSBSL.pdf
Availability of RWR81S5R62FSBSL
QUANTITY
RWR81S5R62FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R62FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R62FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R62FSBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R62FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R62FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S5R62FSBSL
CAP CER 0.018UF 10V 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
COUPLING LD/LDP/CD5 WHT datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 60POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
TRANSFER TAPE CLEAR 1" X 180' datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MTA .156 CONTACT 24 AWG GOLD datasheet.pdf
LED SHWO NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf