Vishay/Dale RWR81S5R90BSBSL
RWR81S5R90BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R90BSBSL
Brief Description
RES 5.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R90BSBSL.pdf
Availability of RWR81S5R90BSBSL
QUANTITY
RWR81S5R90BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R90BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R90BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R90BSBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R90BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R90BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S5R90BSBSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 15POS datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
MIDPIECE PAIR FOR PHG.2B. datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
30 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW DO35 datasheet.pdf