Vishay/Dale RWR81S6040FRRSL
RWR81S6040FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6040FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6040FRRSL.pdf
Availability of RWR81S6040FRRSL
QUANTITY
RWR81S6040FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6040FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S6040FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6040FRRSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S6040FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6040FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S6040FRRSL
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
KEY FOB ABS AMD 3.32"L X 1.87"W datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 7/64" 6.3" datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 40A 277V datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 12KV 1.5A AXIAL datasheet.pdf
Complete 10-Bit, 20 MSPS, 80 mW CMOS A/D Converter IC datasheet.pdf