Vishay/Dale RWR81S6040FRS73
RWR81S6040FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6040FRS73
Brief Description
RES 604 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6040FRS73.pdf
Availability of RWR81S6040FRS73
QUANTITY
RWR81S6040FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6040FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S6040FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6040FRS73
Related LinksRWR81S6, RWR81S6040FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6040FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S6040FRS73
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SHIPPR CIRBD 15-1/2X12-1/2X2-1/2 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf