Vishay/Dale RWR81S60R4FRS73
RWR81S60R4FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S60R4FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S60R4FRS73.pdf
Availability of RWR81S60R4FRS73
QUANTITY
RWR81S60R4FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S60R4FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S60R4FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S60R4FRS73
Related LinksRWR81S6, RWR81S60R4FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S60R4FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S60R4FRS73
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM SMD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 350VAC 2AG datasheet.pdf