Vishay/Dale RWR81S6190FRS70
RWR81S6190FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6190FRS70
Brief Description
RES 619 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6190FRS70.pdf
Availability of RWR81S6190FRS70
QUANTITY
RWR81S6190FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6190FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S6190FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6190FRS70
Related LinksRWR81S6, RWR81S6190FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6190FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S6190FRS70
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf