Vishay/Dale RWR81S6200FSBSL
RWR81S6200FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6200FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6200FSBSL.pdf
Availability of RWR81S6200FSBSL
QUANTITY
RWR81S6200FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6200FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S6200FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6200FSBSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S6200FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6200FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S6200FSBSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
CONV DC-DC 250W 48VIN 1.8V NEGEN datasheet.pdf
CONN MINI-D 68POS R/A RECPT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 14A I2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES 203 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 50POS datasheet.pdf