Vishay/Dale RWR81S62R6BSBSL
RWR81S62R6BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S62R6BSBSL
Brief Description
RES 62.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S62R6BSBSL.pdf
Availability of RWR81S62R6BSBSL
QUANTITY
RWR81S62R6BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S62R6BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S62R6BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S62R6BSBSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S62R6BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S62R6BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S62R6BSBSL
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AC '97 AUDIO CODEC 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1A 6HSON datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf