Vishay/Dale RWR81S6530BSB12
RWR81S6530BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6530BSB12
Brief Description
RES 653 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6530BSB12.pdf
Availability of RWR81S6530BSB12
QUANTITY
RWR81S6530BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6530BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S6530BSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)653
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6530BSB12
Related LinksRWR81S6, RWR81S6530BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6530BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S6530BSB12
SWITCH ROTARY DP-6POS ENCLOSED datasheet.pdf
IC PA MOD UMTS2100 WCDMA 10-SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 10V T/H datasheet.pdf