Vishay/Dale RWR81S6730DSRSL
RWR81S6730DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6730DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 673 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6730DSRSL.pdf
Availability of RWR81S6730DSRSL
QUANTITY
RWR81S6730DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6730DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S6730DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)673
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6730DSRSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S6730DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6730DSRSL Details Description
Related parts for RWR81S6730DSRSL
RES SMD 158 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 25-49V 2.1A datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf