Vishay/Dale RWR81S6810FSRSL
RWR81S6810FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6810FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6810FSRSL.pdf
Availability of RWR81S6810FSRSL
QUANTITY
RWR81S6810FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6810FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S6810FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6810FSRSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S6810FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6810FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S6810FSRSL
KEYPAD 16 KEY ILLUM WHITE LED datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
PATCHBAY 1 RACK JACK 90PIN CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf