Vishay/Dale RWR81S68R1FRB12
RWR81S68R1FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S68R1FRB12
Brief Description
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S68R1FRB12.pdf
Availability of RWR81S68R1FRB12
QUANTITY
RWR81S68R1FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S68R1FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S68R1FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S68R1FRB12
Related LinksRWR81S6, RWR81S68R1FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S68R1FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S68R1FRB12
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PANEL INTERNAL 20.5" X 28.4" datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 8A 125V QC PNL MT datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED DRIVER LINEAR SOT-343 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf