Vishay/Dale RWR81S6980FSB12
RWR81S6980FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6980FSB12
Brief Description
RES 698 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6980FSB12.pdf
Availability of RWR81S6980FSB12
QUANTITY
RWR81S6980FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6980FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S6980FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6980FSB12
Related LinksRWR81S6, RWR81S6980FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6980FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S6980FSB12
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINI LATCH HSG .100X.100CC POL'D datasheet.pdf
IC 4BIT FET MUX/DEMUX 16-VQFN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
IC BUFFER UHS SGL SMV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
2G DDR3L SDRAM 1.35V X16 667MHZ datasheet.pdf