Vishay/Dale RWR81S69R0BSBSL
RWR81S69R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S69R0BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S69R0BSBSL.pdf
Availability of RWR81S69R0BSBSL
QUANTITY
RWR81S69R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S69R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S69R0BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S69R0BSBSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S69R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S69R0BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S69R0BSBSL
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC EXPND AND-ORINV GATE 14-SOIC datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf