Vishay/Dale RWR81S6R81FRS73
RWR81S6R81FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R81FRS73
Brief Description
RES 6.81 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R81FRS73.pdf
Availability of RWR81S6R81FRS73
QUANTITY
RWR81S6R81FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R81FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R81FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6R81FRS73
Related LinksRWR81S6, RWR81S6R81FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6R81FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S6R81FRS73
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 9POS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf