Vishay/Dale RWR81S6R98FRS73
RWR81S6R98FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R98FRS73
Brief Description
RES 6.98 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R98FRS73.pdf
Availability of RWR81S6R98FRS73
QUANTITY
RWR81S6R98FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R98FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R98FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6R98FRS73
Related LinksRWR81S6, RWR81S6R98FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6R98FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S6R98FRS73
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR SHORT 5MM T/H datasheet.pdf
OSC XO 1.2165GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 2KV R7 NONSTND datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 1.194K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
I/F 2AXIS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
76 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
150UF 6,3V 7,6X20,4MM 125C 20000 datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 25 V datasheet.pdf