Vishay/Dale RWR81S7500BRB12
RWR81S7500BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S7500BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S7500BRB12.pdf
Availability of RWR81S7500BRB12
QUANTITY
RWR81S7500BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S7500BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S7500BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S7500BRB12
Related LinksRWR81S7, RWR81S7500BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S7500BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S7500BRB12
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
STRAIGHT ACTION PNEU HOLDER datasheet.pdf
TAPE POLY FILM W/ACRY ADH 6"X5YD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
PCB TRM STRT CRMP BLKHD MNT datasheet.pdf
ASI-SAFE MODULE BASE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf