Vishay/Dale RWR81S75R0BSS70
RWR81S75R0BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S75R0BSS70
Brief Description
RES 75 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S75R0BSS70.pdf
Availability of RWR81S75R0BSS70
QUANTITY
RWR81S75R0BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S75R0BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S75R0BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S75R0BSS70
Related LinksRWR81S7, RWR81S75R0BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S75R0BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S75R0BSS70
RECTIFIER BRIDGE 10A 50V BR-6 datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER 25A 4POS BLU WDU/WDK2.5 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 14A D2-PAK datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
680UF 250V 35X35MM 105C 5000H datasheet.pdf