Vishay/Dale RWR81S7R15FRRSL
RWR81S7R15FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S7R15FRRSL
Brief Description
RES 7.15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S7R15FRRSL.pdf
Availability of RWR81S7R15FRRSL
QUANTITY
RWR81S7R15FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S7R15FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S7R15FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S7R15FRRSL
Related LinksRWR81S7, RWR81S7R15FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S7R15FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S7R15FRRSL
IC AC/DC CONV 12V 350MA SIP12 datasheet.pdf
IC INVERTER DRVR LCD BKLT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 155 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT AIR CYL. datasheet.pdf
MOSFET N-CH datasheet.pdf
3300UF 63V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf