Vishay/Dale RWR81S7R87FSRSL
RWR81S7R87FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S7R87FSRSL
Brief Description
RES 7.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S7R87FSRSL.pdf
Availability of RWR81S7R87FSRSL
QUANTITY
RWR81S7R87FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S7R87FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S7R87FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S7R87FSRSL
Related LinksRWR81S7, RWR81S7R87FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S7R87FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S7R87FSRSL
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 4:4 5V LP 24SOIC datasheet.pdf
2573 APPLIANCE INLET 2.5A 70C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN T-STUCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 40POS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf