Vishay/Dale RWR81S80R0BSS70
RWR81S80R0BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S80R0BSS70
Brief Description
RES 80 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S80R0BSS70.pdf
Availability of RWR81S80R0BSS70
QUANTITY
RWR81S80R0BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S80R0BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S80R0BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S80R0BSS70
Related LinksRWR81S8, RWR81S80R0BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S80R0BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S80R0BSS70
MOSFET N-CH 100V 33A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRCVR 3-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 24POS PIN datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2910 datasheet.pdf
T4011 3NC+1NO MBB, FLAT ACT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf