Vishay/Dale RWR81S8160DPB12
RWR81S8160DPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8160DPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 816 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8160DPB12.pdf
Availability of RWR81S8160DPB12
QUANTITY
RWR81S8160DPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8160DPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S8160DPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)816
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8160DPB12
Related LinksRWR81S8, RWR81S8160DPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8160DPB12 Details Description
Related parts for RWR81S8160DPB12
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 104 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 18POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf