Vishay/Dale RWR81S8250DRBSL
RWR81S8250DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8250DRBSL
Brief Description
RES 825 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8250DRBSL.pdf
Availability of RWR81S8250DRBSL
QUANTITY
RWR81S8250DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8250DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S8250DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8250DRBSL
Related LinksRWR81S8, RWR81S8250DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8250DRBSL Details Description
Related parts for RWR81S8250DRBSL
IC OCTAL FET BUS SW 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
H48-2 SHEET 300X300X1MM datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 18MHZ 12SIP datasheet.pdf