Vishay/Dale RWR81S8250FMRSL
RWR81S8250FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8250FMRSL
Brief Description
RES 825 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8250FMRSL.pdf
Availability of RWR81S8250FMRSL
QUANTITY
RWR81S8250FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8250FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S8250FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8250FMRSL
Related LinksRWR81S8, RWR81S8250FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8250FMRSL Details Description
Related parts for RWR81S8250FMRSL
RES 300 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT TANT CAP TCJ SERIES datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SWITCH SPST CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
RES 530K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf