Vishay/Dale RWR81S8250FRB12
RWR81S8250FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8250FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8250FRB12.pdf
Availability of RWR81S8250FRB12
QUANTITY
RWR81S8250FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8250FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S8250FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8250FRB12
Related LinksRWR81S8, RWR81S8250FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8250FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S8250FRB12
CONN 2MM HOUSING 3 POS SINGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
KIT BOE-BOT REFRESHER PACK datasheet.pdf
OSC VCXO 157.2864MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 40MA SOT343 datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP F0 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
DIN-POWER F048MS-3 0C1-1-V1 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf