Vishay/Dale RWR81S82R5FRRSL
RWR81S82R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S82R5FRRSL
Brief Description
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S82R5FRRSL.pdf
Availability of RWR81S82R5FRRSL
QUANTITY
RWR81S82R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S82R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S82R5FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S82R5FRRSL
Related LinksRWR81S8, RWR81S82R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S82R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S82R5FRRSL
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POWER LINE FILTERS 4A 250V 2-LIN datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
.75M MIX I-O CABLE 2 CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TRIM KIT FOR 6-4254 MATS W/RAMP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
PLATO DSLDRNG TIP - 3/16" PACE datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf