Vishay/Dale RWR81S84R5FSS70
RWR81S84R5FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S84R5FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 84.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S84R5FSS70.pdf
Availability of RWR81S84R5FSS70
QUANTITY
RWR81S84R5FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S84R5FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S84R5FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S84R5FSS70
Related LinksRWR81S8, RWR81S84R5FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S84R5FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S84R5FSS70
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SHIELD BAG 12X18" METAL-IN datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 50/125 MM 50M datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 15MA 650 MOHM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR V2550 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND 10' PRE-CUT datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf