Vishay/Dale RWR81S8870FRB12
RWR81S8870FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8870FRB12
Brief Description
RES 887 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8870FRB12.pdf
Availability of RWR81S8870FRB12
QUANTITY
RWR81S8870FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8870FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S8870FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8870FRB12
Related LinksRWR81S8, RWR81S8870FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8870FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S8870FRB12
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.08A T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE PTC 8A 15V FST-TRIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 1700UF 25V RADIAL datasheet.pdf
2 PRESET BACKLIT PNP OC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf