Vishay/Dale RWR81S8R06FSBSL
RWR81S8R06FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8R06FSBSL
Brief Description
RES 8.06 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8R06FSBSL.pdf
Availability of RWR81S8R06FSBSL
QUANTITY
RWR81S8R06FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8R06FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S8R06FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8R06FSBSL
Related LinksRWR81S8, RWR81S8R06FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8R06FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S8R06FSBSL
MOSFET P-CH 20V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A TO220AB datasheet.pdf
HANDLE RND .187"DIA .750"H BRASS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
STK600 TQFP SOCKET CARD AVR datasheet.pdf
FF FLACHSTECKER 6,3 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf