Vishay/Dale RWR81S8R20FRB12
RWR81S8R20FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8R20FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8R20FRB12.pdf
Availability of RWR81S8R20FRB12
QUANTITY
RWR81S8R20FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8R20FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S8R20FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8R20FRB12
Related LinksRWR81S8, RWR81S8R20FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8R20FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S8R20FRB12
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 28A I2PAKFP datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.51 OHM 10% 12W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN RECP datasheet.pdf
1.2 A, 20 V, 700 kHz/1.4 MHz, Nonsynchronous Step-Down Regulator IC datasheet.pdf