Vishay/Dale RWR81S8R25FRS70
RWR81S8R25FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8R25FRS70
Brief Description
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8R25FRS70.pdf
Availability of RWR81S8R25FRS70
QUANTITY
RWR81S8R25FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8R25FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S8R25FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8R25FRS70
Related LinksRWR81S8, RWR81S8R25FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8R25FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S8R25FRS70
LED RED/YLW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES MO 3W 200 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CARRYING CASE FOR PM POCKET MTRS datasheet.pdf
DSUB R/A STB 37POS PIN datasheet.pdf