Vishay/Dale RWR81S8R25FSB12
RWR81S8R25FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8R25FSB12
Brief Description
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8R25FSB12.pdf
Availability of RWR81S8R25FSB12
QUANTITY
RWR81S8R25FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8R25FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S8R25FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8R25FSB12
Related LinksRWR81S8, RWR81S8R25FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8R25FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S8R25FSB12
FIXED IND 22UH 1.5A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
BOX OPEN BIN PLASTEK 12X6X4 datasheet.pdf
IC DIG SIG PROCESSOR 144-BGA datasheet.pdf
CONTROL LOG 18 IN 12OUT 100-240V datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
25POS F WATER RES 4-40 SC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A datasheet.pdf